Вітаю Вас, відвідувачі!

Тут ви можете знайти цікаві розробки уроків історії та правознавства, оригінальні дидактичні матеріали, відео та презентації. Буду вдячна за Ваші коментарі.

Козацько-польський збройний конфлікт 1625 р. Повстання Т.Федоровича, І.Сулими. Національно-визвольне повстання 1637—1638 рр.

Мета: визначати причини повстань 20-30-х років XVII ст., а також розглянути хід національно-визвольних повстань, з'ясувати їх значення;                    
  розвивати вміння учнів на основі історичних джерел аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, по­рівнювати їх, давати характеристику історичним особистостям;
на прикладах героїчної боротьби повстанців виховувати в учнів почуття патріотизму.
Основні поняття: «національно-визвольний рух», «Куруківська угода», «Орди­нація Війська Запорозького».
Тип уроку: комбінований урок з елементами  гри
Обладнання: Підручник, атлас, роздатковий матеріал(картки, документ).

ХІД УРОКУ
I.     Організаційний момент уроку
II.   Мотивація навчальної діяльності
Дидактична гра «Знайди собі пару»
Учні діляться на дві групи. Перша група отримує картки з датами, друга – картки з подіями, що відповідають датам. Протягом хвилини учні повинні знайти свою пару та розповісти про події згадані в картці

1.             Картка
1616р.


1.1.    Взяття запорізькими козаками турецької фортеці Кафи



2.     Картка
    1618р.


2.1.    Похід козацького війська під керівництвом П. Сагайдачного на Московію


3.     Картка
      1 грудня 1618р.


3.1.    Деулінське перемир’я


4.             Картка
5 – 7 червня 1621р


4.1.    Козацька рада в урочищі Суха Діброва


5.             Картка
1621р


5.1.         Участь козаків у Хотинській війні.

6.     Картка
1556р

6.1.          Зведення на о. Мала хортиця першої відомої Січі



III. Вивчення нового матеріалу
1.                 Польсько-козацький збройний конфлікт 1625 р.
Робота з документом
Коронний гетьман Станіслав Конецпольський в серпні 1637 видав універсал, адресований місцевим урядникам, старостам й і державцям в Україні: «Незважаючи на присягу, віру, доброчинність і повинність свою по відношенню до величності й.к.м., деякі бунтівники вчинили заколот у Війську й.к.м. Запорізькому і, скаравши старшину, збирають до себе багато свавільного народу. Щоб перешкодити їхньому успіхові, закликаю вас іменем й.к.м., щоб ви тих, які вже приєдналися до свавільної маси народу і протягом двох тижнів не покаялись і не повернулися звідти, не вважали козаками і, позбавивши їх всіх вольностей, наданих реєстровим козакам, виконуючим свої обов'язки, ста­ралися заарештувати і відіслати до мене. Якщо б ваші милості не змогли їх затримати, то ви маєте карати їхніх жінок і дітей, а будинки їхні знищу­вати, оскільки краще, щоб на тих місцях росла кропива, ніж плодилися зрадники й.к.м. і Речі Посполитої».
Евристична бесіда
Про які події йдеться в документі? Навіщо коронний гетьман видав такий
універсал?
Як документ характеризує становище в українських землях наприкінці
30-х років 17 ст.?
Які ви вбачаєте причини невдоволення українського народу в 30 - х р.р. 17 ст.
Доповнююча розповідь вчителя (створення польських каральних загонів , спроби ліквідувати козацтво, будівництво фортеці Кодак – що виливається в збройний конфлікт)
2. Національно-визвольні повстання 30-х р.р. на під проводом І. Сулими, Я. Острянином, Д. Гунею, К. Скиданом.
Робота в групах
1-а група «Повстання козаків на чолі з Та­расом Федоровичем (Трясилом) ».
2-а група «Повстання козаків на чолі з кошовим отаманом Іваном Сулимою».
3-я група «Козацьке повстання на чолі з Павлом Бутом (Павлюком), Яковом Острянином та  гетьманом Д. Гунею».
Опрацювати відповідний матеріал  підручника.  
 В ході доповіді робочих груп скласти хронологічну таблицю «Повстання 20-30-х ро­ків XVII ст.», спиратись в своїх доповідях на карту в атласі «Козацькі повстання проти Польщі на­прикінці XVI та у 20—30-і рр. XVII ст.»,

Дата
Подія
Підсумки повстань
1630р.
Повстання козаків на чолі з Та­расом Федоровичем (Трясилом) проти польської шляхти
Перемога козаків. 1633 р. — «Статті для заспокоєння російського народу».
1635 р.
Напад запорозьких козаків на чолі з кошовим отаманом Іваном Сулимою на фортецю Кодак
Підступно захоплений городовими козаками, І. Судима був виданий полякам і четвертований у Варшаві
1637р.
Козацьке повстання на чолі з Павлом Бутом (Павлюком)
Захоплений реєстровими козаками, П. Бут був виданий полякам і страче­ний у Варшаві
1638р.
Повстання запорожців на чолі з Яковом Острянином проти польської шляхти
Після поразки Я. Острянина гетьман з козаками відступив до Слобідської України
1638р.
Козацьке повстання на чолі з гетьманом Д. Гунею
Очолив боротьбу козацтва після від­ступу Я. Острянина. 1638 р. — «Орди­нація Війська Запорозького». 10-літня доба «золотого спокою» для поляків

 V.   Узагальнення та систематизація знань
Робота в групах ( метод  «Рольової гри»)
1-а група. Розповісти про своє ставлення до національно- визвольних повстаннь 30- х р.р. на під проводом І. Сулими, Я. Острянином, Д. Гунею,  К. Скиданом з позиції польського шляхтича 
2-а група. Розповісти про своє ставлення до національно- визвольних повстаннь 30- х р.р. на під проводом І. Сулими, Я. Острянином, Д. Гунею, К. Скиданом з позиції  українського селянина – втікача від пана 

VI. Домашнє завдання
1.    Опрацювати відповідний матеріал за підручником і виконати завдання до нього.
2. Скласти кросворд до теми.
3. Випереджувальне завдання
Три учні отримують ролі та готують теми
1.     Митрополит Петро Могила. Його заходи для впорядкування церковного життя.
2. Ісайя Трохимович. Створення та діяльність Києво-Могилянської академії. Діяльність друкарні в Києво-Могилянській академії
3.  Розповідь про навчання та відпочинок учня   Києво-Могилянської академії (участь в шкільній драмі, вертепі). 


Немає коментарів:

Дописати коментар