Тема. Державний
лад
Мета: Пояснити, що таке державний лад та які складові
він включає; дати визначення форми правління, політичного режиму і
територіального устрою; розвивати уміння порівнювати поняття, зіставляти
події, визначати форми правління, види політичних режимів і наводити їх приклади, аргументувати власну позицію,
продовжувати роботу по формуванню інформаційно – правової та практико –
орієнтовної компетенції учнів; виховувати повагу до основних прав і свобод.
Основні поняття: державний лад, форма правління, політичний режим, територіальний устрій
Обладнання: Конституція
України, схеми, підручник.
Тип уроку: засвоєння
нових знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Мотивація
навчальної діяльності.
Бесіда
-
Які функції
виконує держава? Наведіть приклади.
-
Використовуючи ознаки держави, проаналізуйте, чи
була Україна державою до 1991 р., чи
мала вона суверенітет.
-
Наведіть приклади проявів влади різних видів, що мали
місце в вашому житті, чи житті вашої родини.
III.
Повідомлення теми, плану уроку.
IV.
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
План
1. Поняття і загальна характеристика державного ладу.
2. Види і загальна характеристика форм правління.
3. Політичні режими: поняття і види.
4. Державний (територіальний) устрій
1. Поняття і загальна характеристика державного ладу.
Робота із схемою; розповідь вчителя
Записати в
зошитах таблицю
Робота з поняттям «Форма держави»
Форма держави – це організація політичної влади в державі, яка має
три складові частини - форму правління,
форму державного (територіального) устрою і державно-правовий (політичний)
режим.
2. Види і загальна характеристика форм правління.
Індивідуальна робота з підручником виписати поняття
«форма правління»
Заслуховування коротких повідомлень учнів про форми
правління (монархія абсолютна, монархія обмежена, парламентська республіка,
президентська республіка, змішана республіка) і складають схему «Форми правління»
Завдання учням На основі знань з історії навести приклади держав з
різними формами правління.
3. Політичні режими: поняття і види.
Запитання учням:
- Як ви розумієте поняття «політичний
режим»
Завдання учням
1. Поділ учнів на дві групи: демократичний режим; недемократичні режими.
2. В ході
розповіді вчителя групи визначають особливі риси кожного з режимів.
3.
Представляють результати в формі двох «ромашок» - демократичний режим, недемократичний режим, пелюстка - характерна риса режиму.
4. Порівняння результатів.
Розповідь вчителя: антидемократичні
режими – тоталітаризм, деспотія, авторитаризм
Політичний режим є визначальним для державного режиму, тому що
державний режим служить юридичною стороною політичного режиму. Його характеризують
такі елементи, як система конкуруючих партій, способи голосування, структури
груп тиску, способи і порядок формування органів державної влади. З урахуванням
цих критеріїв сучасні політичні режими розділяються на види: демократичний і
недемократичний.
Основні ознаки демократичного
політичного режиму: .
·
джерело влади — народ;
·
політична влада має легітимний (законний характер) і
здійснює
свої повноваження на основі законів;
·
розподіл влади на три гілки: законодавчу, виконавчу,
судову;
·
право народу впливати на політичні рішення;
·
визнання прав меншості (опозиції, меншин);
·
політичний плюралізм;
·
рівноправність усіх форм власності;
·
гарантування прав і свобод людини.
Авторитарний державний
(політичний)режим — концентрація державної влади в руках правлячої верхівки за допомогою
особливих методів та засобів організації державної влади.
Основні ознаки авторитарного режиму:
·
зосередження влади в руках правлячої верхівки, котра
здобуває її нав'язуванням суспільству своєї волі командними методами, а не
через вільні вибори;
·
безстроковість влади глави держави і сувора субординація
суб'єктів влади;
·
порушення принципу поділу влади, домінування органів виконавчої
влади;
·
наявність центру з владними повноваженнями управління, здійснюваного
на підставі власного розуміння, а не закону;
·
централізація і концентрація влади в одному або двох
взаємозалежних органах, рішення яких вважаються безперечними;
· застосування позасудових методів
примусу;
· відсутність свободи утворення і діяльності
політичних партій (діє одна проурядова партія або декілька партій під жорстким
контролем);
·
звуження (обмеження) політичних прав і свобод людини;
·
переважання інтересів держави над інтересами особи і
суспільства.
Приклад авторитарного режиму: Піночет у
Чилі (1973-1989 рр.); Кім Ір Сен у Північній Кореї (1950-1980 рр.).
Тоталітарний державний режим — стан недемократичної організації
державної влади, за якої в руках харизматичного лідера (Гітлер, Сталін, Мао
Цзедун) зосереджується необмежена влада, встановлюється монополія державної
власності, панує єдина ідеологія, обмежуються або порушуються основні права
людини, немає гласності, переслідується опозиція.
Основні ознаки тоталітарного режиму:
Основні ознаки тоталітарного режиму:
·відсутність принципу «поділу влади» і
зосередження влади в руках однієї особи або олігархії, непідконтрольних
народові;
· нетерпимість до політичного
інакомислення, його переслідування;
·єдина ідеологія, відсутність гласності
і дія суворої політичної цензури;
·монополія однієї партії, заборона
діяльності опозиційних партій і організацій;
·жорстка централізація влади,
зосередження її в руках центральних органів держави;
·панування державної власності;
знецінення людини, погляд на неї як на засіб досягнення цілей держави;
мілітаризація суспільного життя.
Деспотичний режим ( від грецьк. — необмежена влада) — режим
при монархічній формі правління, коли влада здійснюється однією особою
(деспотом) і характеризується крайнім свавіллям в управлінні.
Основні ознаки деспотичного режиму:
·
необмежена влада деспота;
·
безправ'я і повне підпорядкування підлеглих;
·
каральна політика щодо населення; придушення будь-якого
опору;
·
політика залякування і нагнітання страху.
Тиранічний режим (від грецьк. — одноосібне правління) —
режим, що також ґрунтується на одноосібному правлінні, проте, на відміну від
деспотії, влада тирана часто встановлюється насильницьким шляхом через
усунення законної влади.
Тиранія, як і деспотія, заснована на
свавіллі, проте, якщо за деспотії свавілля стосується перш за все чиновників,
вищих посадових осіб, то за тиранії — кожної людини.
5.
Державний (територіальний) устрій
1. Самостійна
робота учнів з підручником. Завдання: скласти
таблицю «Державний (територіальний)
устрій» з прикладами.
2. Завдання учням: Опрацювати текст Конституції України та вказати державний устрій України
V. Закріплення вивченого матеріалу
Проблемне запитання:
1.
Чому на Вашу думку і нині існують недемократичні режими? При якому режимі
Ви могли б почуватися комфортніше? Чому?
2.
В чому ви вбачаєте причини «революції гідності» 2013 - 2014 р. р. в
Україні. Чи закономірним був цей процес?
VI. Домашнє завдання
1.
Опрацювати відповідний параграф підручника
2.
Створити «пам’ятку громадянина демократичної держави»
3.
З допомогою Інтернет ресурсів скласти правові задачі до теми «Державний
лад»
Немає коментарів:
Дописати коментар