Мета: визначити
умови і стан розвитку культури в Україні в другій половині XVI —
першій половині XVII ст.,
а також охарактеризувати розвиток освіти, книгодрукування та літератури в
даний період;
розвивати в учнів уміння самостійно працювати
з різними джерелами інформації і на основі їх робити висновки та узагальнення,
на конкретних прикладах духовної культури розкривати характерні риси
українського народу;
виховувати
в учнів естетичні смаки.
Основні
поняття: «культура»,
«книгодрукування», «сім вільних наук», «мемуари», «поезія», «публіцистика»,
«шкільна драма».
Тип
уроку: комбінований урок з
елементами інтерактивних технологій
Обладнання:
доповіді учнів, дерево знань
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент уроку
II.
Активізація опорних знань
Завдання учням
«Розгадай кросворд сусіда» - учні обмінюються кросвордами, що підготували вдома.
IIІ. Мотивація
навчальної діяльності
Бесіда
1. В яких умовах розвивалась
культура України в другій половині XVI ст.
2. Пригадайте основні
досягнення української культури другої половини XVI ст.
3.
Які пам'ятки культури та імена визначних культурних діячів цього періоду
ви можете назвати?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя
Сьогодні до нас завітали гості з минулого, та
хочуть нам розповісти про свій вплив на культуру першої половини XVII
ст. в українських землях. Отже, уважно слухаємо, готуємо питання, після розповіді, ви можете їх задати.
До слова запрошуються:
-
Митрополит Петро Могила.
- Ісайя Трохимович.
- учень Києво-Могилянської академії.
1. Митрополит
Петро Могила. Його заходи для впорядкування церковного життя.
Виступ учня (коротка біографія, обрання Петра Могили митрополитом, запровадження суворої дисципліни серед священнослужителів 1646р. – видання «Требника», реставрація
українських церков )
2. Ісайя
Трохимович. Утворення Києво-Могилянської академії. ЇЇ
місце в національно-культурному розвитку. Діяльність друкарні в
Києво-Могилянській академії
Виступ учня (коротка розповідь про себе; 1615 р. –
утворення Київської братської школи; 1631р – утворення Лаврської школи; 1632р –
об’єднання шкіл в колегію, умови об’єднання; діяльність друкарні при
академії(Єлисей Плетенецький – засновник друкарні, 1616 р. – «Часослов», 1638
р. – «Тератургіма» - Афанасій Кальнофойський, 1619р - «Граматика» - Мелентій
Смотрицький, 1627 р.- «Лексикон славенороський» - Памв Беринда)).
Учні основні тези розповіді записують в
зошит. Після виступу вони можуть задати запитання виступаючому.
3.
Учень Києво-Могилянської академії. Драматична література та театр.
Виступ учня (розповідь про себе, з якого стану походить,
хто ще навчається, як проходить навчання, скільки років потрібно вчитися,
початки класно – урочної системи, предмети які викладаються,як проводять
дозвілля, готуються до свят (пояснити терміни шкільна драма, вертеп, участь в
шкільній драмі та вертепі
школярів)).
Учні основні тези розповіді записують в
зошит. Після виступу вони можуть задати запитання виступаючому.
V. Узагальнення та
систематизація знань.
Метод «Дерево знань»
Що ми сьогодні дізнались про
розвиток культури першої половини XVII
ст. в українських землях.
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний
матеріал підручника.
2. Підготуватись до уроку узагальнення.
Немає коментарів:
Дописати коментар