Мета:
освітня:
довести, що Київська Русь в X - XI ст. стала найбільш розвиненою й великою
державою в Європі.
розвиваюча;
розвиваючи істерико - аналітичне мислення учнів, поглибити розуміння ними
державотворчих процесів, основ внутрішньої та зовнішньої політики; розвивати
вміння учнів працювати з історичними джерелами й картою.
виховна;
виховувати в учнів почуття гордості за історичне минуле України
Очікувані
результати: учень показує на карті територію Київської держави (Русі-України) за правління
князя Володимира Святославовича висловлює судження щодо внутрішньої
й зовнішньої політики Володимира Великого; політичний устрій і соціальний
розвиток давньоруського та європейського суспільств; називає роки
правління князя Володимира Великого; рік запровадження християнства як
державної релігії; тлумачить
поняття «християнство».
Тип
уроку: засвоєння
нових знань
Обладнання
«Повість
временних літ», ілюстрація «Хрещення Київської Русі», портрет Володимира
Великого, таблиця «Правління Володимира Великого».
Хід уроку
I Організаційний
момент
II Мотивація навчальної діяльності
Дидактична
гра «Про кого йде мова?».
1. На старокиївській горі засновує місто Київ,
яке стає центром об'єднання східнослов'янських племен
у єдину державу (Кий)
2. Прийняв титул кагана. Перший київський князь
який прийняв християнство.
Здійснив походи на Візантію. (Аскольд)
3. Стає
київським князем завдяки
підступному вбивству. Розширює
владу Києва на сусідні племінні княжіння. Уклав з Візантією вигідні торгові
договори. Про його смерть ходять легенди.
(Олег)
4. Воював з
древлянами та уличами.
Поширив владу на Тмутараканське князівство. Збільшив збір
данини з населення. Загинув через
жадібність. (Ігор)
5. Помстилася
за смерть чоловіка.
Прийняла християнство. Провела низку реформ. (Ольга)
6. М. Грушевський назвав його «давньоруським
спартанцем». Загинув у битві
з печенігами біля
порогів Дніпра. (Святослав)
(імена князів записуються на
дошці)
Проблемне
запитання
учням. Якою постає перед нами Київська держава в результаті діяльності даних
князів?
(орієнтована відповідь: В Київській Русі були
охоплені майже всі населені східними слов'янами землі; міцна князівська влада,
дипломатичні відносини з сусідніми державами (Візантія); сильне військо)
III Сприйняття та усвідомлення
нового матеріалу
План
1. Міжусобна
війна Святославичів.
2. Правління
князя Володимира.
а) Реформи князя Володимира.
б) Зовнішня політика.
3. Хрещення
Київської Русі.
Слово вчителя На кінець X
ст..
Київська Русь була досить сильною і розвиненою державою. Та рівною^ своїми
сусідами вона стала за князя Володимира Великого.
1. Міжусобна війна Святославичів
(972
- 978 рр.)
Повідомлення
учня;
Решта
учнів конспектують основні тези повідомлення
( - 970 р. - князі намісники:
Ярослав - Київ, Олег - Овруч, Володимир - Новгород;
- Міжусобна боротьба між Олегом, Ярославом і
Володимиром.
- Перемога Володимира над Ярославом - 978 р. - здобуття ним князівського престолу у
Києві)
Запитання
до учнів.
Які
негативні наслідки може мати міжусобна війна в Київський РусіГ
(ослаблення перед сусідами, руйнування міст і
сіл, збідніння населення і т.д.)
Висновок вчителя. Отже
міжусобна війна призвела до послаблення Київської Русі, занепаду її економіки.
Ці проблеми потрібні було вирішувати новому князю.
2. Правління князя Володимира
Клас
поділений на дві групи які отримали попереднє завдання: підготувати доповіді
на основі «Повісті временних літ» та підручника.
а)
«Зовнішня політика Володимира Великого»
б)
«Реформи Володимира Великого»
Під
час висвітлення даних тем на уроці учні повинні скласти таблицю та зобразити її
на дошці.
Правління
Володимира Великого
Зовнішня
|
Внутрішня
|
-
980 - 984
рр. -
усмирення
|
- Введення законів «Статут
|
в'ятичів, радимичів,
|
земельний»
|
приєднання Червенської Русі,
|
- Відкриття
початкової школи
|
частини
Литви
|
- Запровадження грошової
|
- Відбиття
печенігів, укріплення
|
одиниці
- гривня
|
кордонів
|
- Будівництво нових міст
фортець
|
- Дружні стосунки
з поляками,
|
- Призначення
12 синів намісниками, перехід до територіального поділу країни
|
мадярами
та чехами
|
- Військова
реформа - служба за землю феодалів
|
-
1013 р.
- угода з Священною
|
- Судова
реформа
|
Римською
імперією
|
- Поповнення
казни
|
- Шлюбна
дипломатія
|
|
Висновок:
Зростання міжнародного авторитету Київської Русі; Зміцнення
|
|
держави
в середині.
|
(Висновок учні роблять
разом).
3. Хрещення Київської Русі
Слово
вчителя: В 988 р. - Володимир вирішив охрестити Русь за
Візантійським зразком. Послухавши доповідь «Офіційне запровадження
християнства» спробуєте спрогнозувати наслідки цієї родії для Київської Русі.
Доповідь
учня
Причини
прийняття християнства
а)
згуртування Русі;
б)
підвищення її авторитету;
в)
з формувати єдину народність
- вибір
віри на користь християнства за Візантійським зразком
- насильне
хрещення русів та знищення ідолів
- десята частина доходів держави передавалась
церкві) Робота з проблемним запитанням
(орієнтована відповідь: досягнути
рівноправності з європейськими державами; зміцнення влади великого князя;
консолідація східнослов'янських племен на релігійному ґрунті; гуманізація
суспільних відносин...)
IV Узагальнення та систематизація вивченого
матеріалу
Доповідь
учня. «Значення правління Володимира
– Великого»
(завдяки діяльності Володимира Київська Русь
стала наймогутнішою державою в Європі; Християнізація зрівняла русів з іншими
державами; його реформи мали далекоглядний характер; і т.д.)
V Підведення підсумків уроку
(що було цікавим, що вдалось протягом уроку,
загальна оцінка роботи класу, оцінювання роботи учнів, і т.д.)
VI Домашнє завдання
- Написати
твір «Князь Володимир - зразок
державного діяча для сучасної України»
- Опрацювати
відповідний параграф підручника
- Скласти
по 3 запитання до теми
Немає коментарів:
Дописати коментар