Мета:
повторити та узагальнити матеріал, вивчений з даної теми;
розвивати в учнів уміння аналізувати та
узагальнювати матеріал, робити висновки, удосконалювати навички роботи з
історичними джерелами;
виховувати в учнів національно-патріотичні
почуття.
Тип
уроку: узагальнення та
систематизації знань, умінь та навичок.
Обладнання:
«золоті» та «срібні» монети, ілюстрації, атлас, політична карта України, роздатковий
матеріал (кросворди)
Хід уроку
І.
Організаційна частина уроку
Урок проходить у вигляді урок-подорож з
елементами змагання (гри) між учнями. Про правила гри дітей попереджено за
тиждень до уроку.
Правила
гри
1.
Члени
екіпажу повідомляються про зупинки.
2.
Запитання
до класу ставить вчитель
3.
Учні
відповідають за бажанням
4.
За
кожну правильну відповідь учень отримує золоту монетку, за доповнення – срібну
монетку
5.
В кінці виграє той хто набрав найбільшу
кількість монет («скарбів»)
ІІ.
Мотивація.
Слово вчителя
Сьогодні ми з вами вирушаємо в чарівну і
незвичайну, повну пригод, а інколи і перешкод, подорож на машині часу. Уявимо,
що ми можемо літати не тільки в просторі, а і в часі. Зупиняючись, в різних
місцях, ми зможемо побачити та згадати події, що сталися протягом першої половини XVII ст. на українських землях
IIІ. Основна
частина уроку
Завдання Щоб потрапити
на машину часу, ви повинні розв’язати кросворд та назвати ключове слово, що
дозволить вам стати членом екіпажу нашої машини часу.
п
|
е
|
т
|
р
|
о
|
||||||||||||
р
|
е
|
є
|
с
|
т
|
р
|
о
|
в
|
ц
|
І
|
|||||||
к
|
о
|
д
|
а
|
к
|
||||||||||||
с
|
м
|
о
|
т
|
р
|
и
|
ц
|
ь
|
к
|
и
|
й
|
||||||
б
|
о
|
п
|
л
|
а
|
н
|
|||||||||||
б
|
а
|
н
|
д
|
у
|
р
|
а
|
||||||||||
1. Ім’я гетьмана, учасника Хотинської війни
2. Козаки, що
були на службі у короля
3. Назва фортеці на півдні України
4. Автор «Граматика»
5. Іноземний мандрівник та автор спогадів про козаків
6. Музичний інструмент з яким часто зображують козаків
ІІІ. Проведення гри
Гра-подорож
проводиться в кілька етапів (зупинок).
1зупинка
. Місто
Чернігів, перша
половина XVII ст.
Слово вчителя
-
Ми
потрапили до українського міста Житомира першої половини XVII ст..
Давайте
пригадаємо, як жили міщани у цей час, які в них були проблеми та здобутки.
Запитання
до класу:
-
Чи
були вільними всі українські міста
-
Охарактеризуйте
Магдебурзьке право
-
Назвіть
українські міста, що користувалися Магдебурзьким правом
-
Охарактеризуйте
життя міщан
-
Поясніть
поняття феодально-кріпосницькі відносини
-
Поясніть термін «
фільварок»
-
Хто такі «партачі»
-
Назвіть повинності міщан
2 зупинка . Запорізька Січ. 1621р
Слово
вчителя
Ми опинились в
самому серці козацької республіки та згадаємо процес
розвитку українського козацтва в першій половині XVII
ст., та його роль у боротьбі з іноземними загарбниками; визначимо, з якою метою
українське козацтво брало участь у Хотинській війні,пригадаємо гетьманів Січі;
Запитання
до класу:
-
Хто
такий «козак»
-
Назвіть
Січі які ви знаєте
- Чому
часи морських експедицій першої чверті XVII
ст., називають добою героїчних походів
-
Назвіть роки та досягнення
морських походів козаків
-
Про що йшлося в Деулінському
перемир’ї
- Коротко схарактеризуйте
історичну постать гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного
-
Чому перемога під Хотином
принесла козацтву славу рятівника християнської цивілізації
Слово вчителя
Тепер перенесемося в ту
Січ, але декількома роками пізніше
3 зупинка . Запорізька
Січ. 1638р.
Запитання
до класу:
-
Назвіть головні події в
житті козацтва у 20 – 30-х р.р. XVII ст..
-
Назвіть причини
національно-визвольних повстань 20 – 30-х р.р. XVII ст..
-
Які роки й чому називали
часом «золотого спокою»
4 зупинка . Київська
братська школа. м. Київ, 1635 р.
Слово
вчителя
Ми
перенеслися в 1635р , щоб згадати як вплинули
доленосні для України події у м. Бересті 1596 р. на церковне та культурне
життя.
Запитання
до класу:
-
Назвіть
рішення Берестейської унії
-
Назвіть
результати Берестейської унії для України
-
Яка
доля спіткала православну церкву після Берестейської унії
-
Що
ви можете розповісти про Йова Борецького
-
Що
ви можете розповісти про Петра Могилу
-
Які
реформи провів П. Могила
-
Коли,
яким чином виникла Києво-Могилянська академія
- Яку
роль відігравала Києво-Могилянська академія в освітньому та культурному житті
України
-
Як
проходило навчання в академії
-
Назвіть
книги та їх авторів, що друкувалися в
Києво-Могилянській академії
-
Хто
був українським першодрукарем
-
Поясніть
терміни «вертеп», «інтермедія»
Повернення додому.
Завдання
учням
Протягом
подорожі ви побачили також архітектурні, скульптурні, та мистецькі здобутки
української землі першої половини XVII ст..
Щоб отримати додаткові скарби розгляньте ілюстрації та розкажіть про них.
ІV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.
Зобразити в контурній карті подорож, здійснену
на уроці.
Немає коментарів:
Дописати коментар